Nové LP Sylvie Krobové – Chodec

16. června 2023

Začátkem roku 2023 nevyšla hvězdná kometa jen nad chlévem v Betlémě, ale i nad studiem Jamor / Ondřej Ježek nahrál, mixoval, master/ve Střešovicích. To Sylvie Krobová zvládla přímo na Tři krále dotočit svou šestou autorskou desku CHODEC, která tentokrát vychází na vinylovém LP.  

Jedná se o usebraný vhled do vnitřního světa cituplné, dospělé ženy. 

V osmi skladbách slyšíme smířlivé vyrovnání se s léty přicházejícího smutku, ale i radostný nadhled zkušeného, kráčejícího poutníka, jenž pozorně, všemi smysly pozoruje, sleduje své okolí. 

Co uviděl, zahlédl, spoluprožil během své letité pouti po naší tragikomické, čarokrásné zemi? 

Pozoruhodné přitakání odžité sinusoidě, nahoru/dolu. Prázdnotu naplněnou lží, ignorací, arogancí, zklamáním, bolestnými ztrátami… zabydluje po-okraj křehkostí svrchované lásky, něhy a trvalých nálezů, které přinášejí, do zdivočelého světa, tak potřebnou naději!

Deska je překvapivě komorní, civilní. Bez zbytečných ambic, bez zbytečného hudebního perlení. Sluší jí to. Zpěvačka si povětšinou ve svých skladbách vystačí sama, buď s akordeonem či pianem. Tu a tam jí atmosféru dobarví trombón Jana Jiruchy…Jen ve dvou skladbách hraje více muzikantů. V Chodci, kterého hudebně zaranžoval Jan Jirucha zpěvačku doprovází vibrafon Štěpána Hona, housle Alexeje Aslamase, violoncello Šimona Marka a JJ na trombón. A první tři muzikanti si ještě zaimprovizovali na téma skladby Marnost, která hravě otevírá druhou stranu LP. Navíc ve dvou skladbách znamenitě zpívají Sylviiny žákyně ze ZUŠ Dobříš /Chodec a Podzimní/. Nahrávky krásně plynou. Dobře se poslouchají a oceníme víc a víc jak se s námi dělí, křehká, suveréni autorka/poutnice, o své privátní, hlubinné pocity. Je potěšitelné, obohacující kráčet chvíli po jejím boku! Jste obdarováni!

K novému albu byli natočeny i dva klipy. 

V úvodní, titulní skladbě Chodec, se z muže milujícího přírodu, ale jen z okna svého malebného domečku, který o svých cestách raději jen sní nebo si své představy jen maluje na vypnuté plátno, stává skutečný poutník. Šťastný poutník!  „…Šlápoty z minulosti olivové stromy v hájích nutící k zastavení…UKRYTI POD KOŘENY…Je možné vnímat sebe jako chodce…pár kroků před…pár kroků vzadu…“

Závěrečná píseň Podzimní v klipu dojemně pojednává o smířlivém a přirozeně plynoucím času…S podzimem něco končí. Něco definitivně odchází, aby se opět obrodilo. V mlžných plískanicích si radostně všichni předáváme dušičkovou štafetu. Každý je tu opravdu jen a jen na chvíli „…Kam duše odvane nás v myšlenkách…“

C’est la vie. 

Chvíli se tančí kvapík, chvíli valčík, chvíli tango, chvíli famenco, blues, mamba, chvíli divoká tarantela…a za chvíli danse macabre! Tak to je. Bude!

 Jak příjemné je aktivně, vyrovnaně přijmout osudové plynutí času. 

Takové zvukové vibrace by měly letět éterem dennodenně! Ale zatím?…

Krásu musíte hledat!…Najdete!

Originální obal nakreslil Pavel Černý. Na první straně kráčí chodec, na druhé, ve stejné krajině, po něm zůstal jen otisk stínu. 

Zmizet, vpít se do krajiny, to je oč tu běží.

V roce 2023 v produkci Bilbo compagnie vydalo Polí5.