Akordeon, trombon, poezie a …

květen 2015, Ivan Kott

Zpěvačka, klavíristka, skladatelka a básnířka SYLVIE KROBOVÁ vydala nové album nazvané LET DÝMEM. Nahrála ho ve spolupráci s kontrabasistou Petrem Tichým a hráčem na trombon a eufonium Janem Jiruchou, přičemž sama zkomponovala veškerou hudbu a hrála na klavír a akordeon. Oproti jejím albům minulým je toto posunem od klasického písničkářství k šířeji pojaté hudební formě, stále ovšem vycházející z kvalitních textů. Autorem toho zhudebněného pro úvodní píseň Sidonie je básník Ondřej Fibich a tóny doprovázejícího akordeonu, kontrabasu i dechů jakoby chtěly navodit nostalgickou atmosféru stinné zeleně parku ve Vrchotových Janovicích. Následujících sedm skladeb využívá texty napsané Sylvií a v hudbě dává příležitost větším instrumentálním plochám se sóly pro všechny nástroje, ale především pro oba dechy Jana Jiruchy přinášející svými tóny jistou velebnost, ale v některých momentech i ráznost až agresivní. Zhudebněné texty jsou velmi poetické, i když ne příliš veselé – „Se splínem v kapsách trousíš věci/ Kolem už dávno prošel s kosou kdosi/ Dřímeš a stejně pod peřinou/ běží tvá minulost a nejde vůbec s tebou“ (Let dýmem); „Pádem do hlubin jitra/ Strachem z toho co zítra/ Létavé peří z měkounkých peřin/ Zajíkat se z ticha“ (Dozněl zvuk harmonia); „Nostalgie černá zmije/ do tma prchající/ Roztržitost věčná bdělost/ roztroušeně se ztrácí“ (Bez konečna).

Závěrečnou část alba tvoří skladba dlouhá 22 minut, do níž jsou vkomponovány tři básně ze sbírky Noční tance od americké básnířky a spisovatelky Sylvie Plath (1932 – 1963) s názvy Slova, Zřeknutí a Jsem svislá. Hudba osciluje od ponurých tónů kontrabasu a dechů až k uvolněné hře akordeonu doprovázejícího poslední báseň, kde se v závěru přidá Jiruchův trombon.

Sylvie jako vždy výborně pracuje se svým školeným hlasem, stejně tak perfektně ovládá oba doprovodné nástroje, a její dva kolegové vkládají do společného díla svou invenci i nástrojovou virtuozitu. Výsledkem je skvělý zážitek pro každého, kdo je ochoten věnovat albu 51 minut soustředěného poslechu.

Nahrávka byla pořízena v lednu letošního roku ve studiu Jámor Ondřejem Ježkem. Ten si kromě práce zvukového režiséra zahrál společně s Jiřím Bilbo Reidingerem na perkusní nástroje v titulní skladbě alba. To bylo vydáno na labelu polí5, který patří knihkupectví a vydavatelství se sídlem v Trojanově 9, a bude představeno veřejnosti v pátek 10. dubna v břevnovském klubu Kaštan.